fallback

Швеция: Стратегията ни за Covid-19 целеше да спаси животи, а не бизнеси

Имаме вече индикации за подем на икономиката, твърди финансовият министър на страната Магдалена Андерсон

17:55 | 11.06.20 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Снимка: Mikael Sjoberg/Bloomberg

Финансовият министър на Швеция казва, че правителството никога не е имало намерение да приема спокойна стратегия срещу Covid-19, за да защити икономиката.

 „Не сме имали икономически съображения, когато сме създавали стратегията на Швеция“, цитира Bloomberg  финансовия министър на страната Магдалена Андерсон.

По-слабите мерки срещу вируса в Швеция доведоха до едно от най-високите нива на смъртност на глава от населението в света. През май Андерсон заяви, че страната ѝ е изправена пред "много дълбока икономическа криза",  като БВП може да се свие с около 7%,въпреки по-меката блокада.

Андерсон повтори неотдавнашната си прогноза, че страната е изправена пред най-лошата си рецесия от Втората световна война, но също така каза, че има „доста индикации за подем“ и че „потреблението е спаднало по-малко в Швеция, отколкото в други страни“.

Въпреки това рецесията на Швеция вероятно ще бъде също толкова лоша, колкото тази в Европейския съюз, който очаква спад на БВП от 7,4% през тази година.

„Несигурността остава висока и вероятно безработицата ще продължи да нараства“, каза Андерсон.

Освен това шведската стратегия за Covid-19  хвърли страната в политическа криза. През миналата седмица главният епидемиолог призна, че е направил грешка в препоръките си. Но той и премиерът Стефан Льовен обещаха да се придържат към настоящата стратегия.

Анкета от миналата седмица показа, че доверието на шведите в управлението на кризата се е понижило с почти 20 процентни пункта. Основните членове на опозицията в парламента започнаха да изискват някой да поеме отговорност за последствията и обвиниха Льовен в неправилно управление на ситуацията.

Засега шведските власти се надяват, че тяхната стратегия, която е проектирана да бъде по-устойчива от внезапните и тежки блокади, ще даде плод в дългосрочен план.

„Изслушахме нашите експерти и тяхната оценка за това кой е най-ефективният дългосрочен план за ограничаване на пандемията“, каза Андерсон. 

P { margin-bottom: 0.08in }

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:19 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още